,
Message sent from:

Governor Roles and Responsibilities

Mr Ken Smith

  • Chair of Governing Body 
  • Chair of Buildings & Finance Committee
  • Elected as Parent 18th December 2013
  • Elected as Chair of Governors 10th November 2015
  • Governor attendance 2015-16 4/4 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility Health & Safety and NCSL/Safer Recruitment

Mrs Christine Evans

  • Vice-Chair of Governing Body
  • Chair of Personnel Committe
  • Co-opted Governor as of 1st September 2015
  • Governor attendance 2015-16 4/4 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility NCSL/Safer Recruitment

Mr Rob Davies

  • Since 2009. a member of the Governing Body by virtue of position
  • Governor attendance 2015-16 4/4 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility NCSL/Safer Recruitment

Rev John Allan

  • Member of Buildings & Finance Committee
  • Co-opted Governor as of 1st September 2015 (previously Community Governor)
  • Governor attendance 2015-16 2/4 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility NCSL/Safer Recruitment
  • Link Governor R.E

Mr Mike Dowd

  • Co-opted Governor as of 10th November 2015
  • Associate member as of 14th November 2011
  • Member of Curriculum & Standards and Buildings & Finance Committees
  • Governor attendance 2015-16 3/3 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility British Values

Mrs Maxine Horsnail

  • Associate Governor (non-voting) Curriculum & Standards Committee
  • Member as of 10th November 2015
  • Register of interest: none

Mrs Nikki Hutchinson

  • Elected Parent Governor as of 17th November 2015
  • Governor attendance 2015-16 2/2 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
 
Mr Barrie Roberts
  • Co-opted Governor as of 8th March 2016
  • Member of Buildings & Finance Committee
  • Governor attendance 2015-16 1/1 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Mrs Felicity Davies

  • Elected Parent Governor as of 7th November 2017
  • Member of Personnel Committee
  • Responsibility:  Maths
  • Register of interest:  none

Mr Neil Reed

  • Elected Parent Governor as of 29th November 2016
  • Member of Science, EYFS, and Curriculum & Standards Committees

Mrs Helen Jones

  • Staff Governor as of 28th March 2017
  • Member of Buildings and Finance Committee

Mrs Jane Writer

  • Staff Governor (maternity cover) as of 21st November 2017
  • Member of Buildings and Finance Committee

Previous Governors within the last 12 months

Mrs Lyndsay Snape

  • Temporary Chair of Curriculum & Standards
  • Elected Parent Governor as of 18th December 2013
  • Governor attendance 2015-16 4/4 full Governing Body Meetings
  • Register of interest: none
  • Responsibility Equality and NCSL/Safer Recruitment
  • Resigned July 2017
X
Hit enter to search